نام زیرپورتال :فارس

1397/3/23 چهارشنبه

برگزاري اولین جلسه کارگروه تخصصي درآمدها و تجهيز منابع استان فارس در سال 1397

به گزارش روابط عمومي اداره‌کل امور اقتصادي و دارايي استان فارس، اولین جلسه کارگروه تخصصي درآمدها و تجهيز منابع استاني در سال جاري با حضور تاجگردون رئيس محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان(رئيس کارگروه)، دائي نماينده محترم وزير و مديرکل امور اقتصادي و دارايي استان(دبير کارگروه) و ساير اعضای محترم کارگروه در محل سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تشکيل گرديد.

در ابتداي جلسه، دائي با آروزی قبولی طاعات و عبادات برای حاضرین جلسه به تشريح وضعيت عملکرد، تحقق و رشد درآمدهاي عمومي استان در سال 1396 پرداخت. ایشان اظهار داشت در سال 1396  بالغ بر 20374 میلیارد ریال درآمدهای عمومی استانی از منابع مختلف وصول شده که نسبت به سهمیه مصوب 90 درصد تحقق و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3 درصد رشد نشان می دهد. وی افزود نکته قابل ملاحظه، افزایش سهم مالیاتها از 89 به 91 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده که می تواند نوید بخش اتکا بیشتر تامین درآمدهای از محل درآمدهای مالیاتی به ویژه در حوزه ارزش افزوده باشد. ایشان بخشی از عدم تحقق تامین درآمدهای عمومی را عدم تحقق درآمدهای مالیاتی و به ویژه حوزه شرکتها ذکر نمود.

دبیر کار گروه تخصصي درآمدها و تجهيز منابع استان فارس همچنین به ارایه گزارش پایه های مصوب درآمدی در سال 1397 پرداخت و  افزود طبق قانون درامد عمومی فارس در سال 1397 معادل 25964 میلیارد ریال در نظر گرفته شده که معادل 14 درصد رشد نسبت به پایه مصوب سال گذشته نشان می دهد و سهم 2/7 درصدی از کل کشور را به خود اختصاص داده است. وی در بخش پایانی سخنان خود به عملکرد 2 ماهه درآمدهای عمومی فارس در سالجاری اشاره کرد و اظهار داشت طی دوماهه سال 1397 بالغ بر 2234 میلیاردریال درآمد وصول شده که تحقق 52 درصدی نشان می دهد و با توجه به روند خطی نبودن شکل‌گیری درآمدها، انتظار افزایش رشد و تحقق در ماه‌های آتی قابل انتظار خواهد بود.

در ادامه جلسه تاجگردون رئیس کارگروه با اشاره به اهمیت و نقش کارگروه درآمد اظهار داشت طی سنوات اخیر کارگروه تخصصی درآمد و تجهیز منابع ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان تشکیل و طبق اختیاراتی که قانون و آیین نامه مرتبط جهت دست یابی به تامین و تجهیز هر چه بیشتر منابع این کارگروه قرار داده است ، نظارت بر وصول درآمدهای عمومی را نیز پیگیری می نماید. وی به ضرورت تحلیل و شناسایی مشکلات و چالش های درآمدهای مالیاتی بویژه در حوزه مالیات بر شرکت‌ها ، مشاغل و ارزش افزوده اشاره کرد و گفت  با آگاهی و اشراف بر شرایط و پیگیری کلیه دستگاههای اجرایی مرتبط نظیر بانکها، بیمه ها و امور مالیاتی و صنعت و معدن، می توان مانع خروج بخشی از منابع از استان نطیر درآمدهای شرکتهای بیمه، بنگاههای اقتصادی و معادن استان شد که این مهم هم اکنون با جدیت در حال پیگیری می‌باشد. 

در ادامه ساير اعضا به بيان نظرات خود در خصوص مسائل و مشكلات موجود در زمينه وصول درآمدهاي استاني، به ويژه درآمدهاي مالياتي ارزش افزوده و مشاغل پرداختند.


 
امتیاز دهی
 
 

شعار96
نشانی : شیراز- خیابان طالقانی - اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس تلفن5-07132223632 فکس : 07132222240 پست الکترونیک : daraeifars@mefa.gov.ir
^