نام زیرپورتال :فارس

1397/7/17 سه‌شنبه

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس:

اوراق تسویه خزانه نوع دوم ابزاری نوین برای تسویه بدهی پیمانکاران به بانکها

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی فارس، دائی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس در نشست با مدیران بانکهای خصوصی و دولتی استان فارس، به معرفی اوراق تسویه خزانه نوع دوم به عنوان یکی از ابزارهای مالی جهت تسویه بدهکاری پیمانکاران به بانکها پرداخت.

    به گزارش روابط عمومی ادارهکل امور اقتصادی و دارایی فارس، دائی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس در نشست با مدیران بانکهای خصوصی و دولتی استان فارس، به معرفی اوراق تسویه خزانه نوع دوم به عنوان یکی از ابزارهای مالی جهت تسویه بدهکاری پیمانکاران به بانکها پرداخت.

دائی ضمن اشاره به مشکلاتی که در گذشته برای پرداخت بدهی های دولت به بخش خصوصی   داشت و در نهایت به استفاده از منابع بانک مرکزی و آثار تورمی ناشی از آن منجر میشد، اظهار داشت: در شرایط کنونی دولت سعی کرده است تا حد امکان از منابع بانک مرکزی برای پرداخت دیون پیمانکاران استفاده نکند و روشهای جایگزین را برای پرداخت بدهی ها در پیش گیرد که در این راستا "مدیریت بدهی ها و مطالبات" به عنوان یکی از راهکارهای مهم در دستور کار دولت قرار داده شده و  از سال 1394 اقدامات مهمی در این خصوص آغاز گردیده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس در بیان این اقدامات، به ظرفیت ایجاد شده در بند(و) تبصره (5) قانون بودجه سال 1397 کل کشور جهت تسویه مطالبات اشخاص متقاضی مشمول از دولت و با بدهی آنها به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی از طریق اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم اشاره نمود و گفت: اوراق تسویه خزانه نوع دوم اسنادی تعهدی خاصی است که از طرف وزارت اقتصاد دراختیار اشخاص حقیقی و حقوقی و تعاونی های طلبکار و متعاقب آن  بدهکار قرار داده شده و این اسناد صرفاً جهت تسویه بدهکاری پیمانکاران به بانکها مورد استفاده قرار می گیرد. وی همچنین گفت: دستورالعمل استفاده از این ظرفیت جهت صدور اسناد مذکور طی اطلاعیه شماره دو وزارت اقتصاد به همه دستگاههای اجرایی، بانکها و موسسات غیربانکی ابلاغ شده است.

دائی همچنین با اعلام موفقیت استان فارس در جذب تقریباً 100 درصدی اسناد خزانه در سالهای 1395 و 1396  اظهار داشت: تامین منابع مالی پروژه های عمرانی استان بالغ مبلغ 885 میلیارد تومان تا پایان شهریورماه سال جاری از محل اسناد خزانه اسلامی سال 1396 صورت گرفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس، اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی، نهادهای عمومی غیردولتی، بانک‌ها، شرکت‌های دولتی تابع وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش و نیرو (بابت یارانه قیمت‌های تکلیفی) و شرکت ملی نفت ایران را مشمول استفاده از ظرفیت اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم عنوان نمود.


 
امتیاز دهی
 
 

شعار96
نشانی : شیراز- خیابان طالقانی - اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس تلفن5-07132223632 فکس : 07132222240 پست الکترونیک : daraeifars@mefa.gov.ir
^