نام زیرپورتال :فارس
کتب و مقالات
مقاله
پنجشنبه 30 فروردين 1397 نقش مهم نظام بانکی در توسعه اقتصادی کشور

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی فارس: در مقاله ای که به نقل از دائی نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس در نشریه شماره دهم اتاق بازرگانی فارس (ویژه نامه حمایت از کالای ایرانی)  با عنوان نقش مهم نظام بانکی در توسعه اقتصادی کشور منتشر گردید آمده است امروزه دستیابی به توسعه اقتصادی منطقه ای نیازمند برنامه ریزی و طراحی استراتژی جامع و مدون می باشدو با توجه به شرایط متفاوت اقتصادی هر منطقه ، ضرورت تدوین نقشه راه در این زمینه اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. دائی در این مقاله عنوان نموده است : استان فارس به دلیل برخورداری از امکانات و ظرفیتهای مختلف نظیر موقعیتهای جغرافیایی ، منابع انرژی ، ذخایر معدنی و سرمایه انسانی از استان های تاثیرگذار و مهم در اقتصاد کشور می باشد. این استان  با برخورداری از 5/7 درصد از مساحت کشور، 6 درصد از کل جمعیت کشور، 5 درصد تولید ناخالص داخلی و موقعیت استراتژیک منطقه ای، نظیر نزدیکی به سواحل جنوبی و دسترسی آسان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، قابلیت ها و مزیت هایی چون بخش خصوصی توانمند، برخورداری از زیرساختهای مناسب جهت توسعه صنعت و معدن و گردشگری و بازرگانی نوین ، بستری کم نظیر برای جلب سرمایه گذاری داخلی و خارجی به شمار می رود. ایشان همچنین اظهار نموده است : استقبال سرمایه گذاران خارجی از فرصتهای سرمایه گذاری استان فارس در مقایسه با سالهای گذشته بسیار قابل توجه بوده به گونه ای که برای اولین بار در تاریخ  فارس رکورد یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در سال 1396 برای فارس به ثبت رسیده است و از سوی دیگر سهم استان فارس از سپرده های بانکی کل کشورحدود 4 درصد است که در رتبه سوم کشوری قرار دارد . طی سالهای اخیر بانکهای استان اقدامات مفیدی نظیر اعطای تسهیلات رونق تولید به بنگاههای تعطیل و نیمه تعطیل ، اعطای تسهیلات برای ایجاد مشاغل خانگی، حمایت از مشاغل خرد از طریق صندوق کارآفرینی امید انجام داده و برنامه هایی نظیر تسهیلات اشتغال پایدار مناطق روستایی نیز در دستور کار آنان قرار دارد.

در این مقاله همچنین در خصوص  تولید ناخالص داخلی استان و روند تغییرات اجزاء آن به عنوان یکی از مهمترین شاخصهای عملکرد اقتصادی ؛ سرمایه گذاری مستقیم خارجی استان ؛ محیط کسب وکاراستان ؛ نیروی انسانی و اشتغال استان ؛ تورم ؛ درآمدهای عمومی و مالیاتها و نظام بانکی استان مطالبی ارائه گردیده است.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شعار96
نشانی : شیراز- خیابان طالقانی - اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس تلفن5-07132223632 فکس : 07132222240 پست الکترونیک : daraeifars@mefa.gov.ir
^